• Energetyka wiatrowa: pojedyncze wiatraki i farmy wiatrowe

  • Fotowoltaika:
    instalacje i farmy fotowoltaiczne

  • E-mobilność

  • Efektywne instalacje biogazowe na odpady rolnicze, oszczędzające wodę i produkujące nawóz

  • Magazyny energii

  • Rozwiązania hybrydowe: instalacje produkujące i magazynujące energię

  • Klastry energii

Ustawa odległościowa - nowa nadzieja

Ustawa odległościowa - nowa nadzieja
2020-07-02
Kategoria:   Informacje

Ustawa odległościowa z 2016 roku skutecznie zablokowała rozwój nowych projektów wiatrowych. Dla których uzyskanie pozwolenia na budowę jest bardzo trudne. W efekcie udało się zrealizować tylko inwestycje z wcześniejszymi pozwoleniami. Ustawa zablokowała powstałe już wcześniej projekty dla farm o niższej mocy turbin niż obecnie są dostępne. Uniemożliwia to wykorzystanie nowocześniejszych technologii.

O planach zmiany zasady odległościowej informowała wcześniej minister Jadwiga Emilewicz, która teraz potwierdziła w rozmowie z Polską Agencję Prasową zamiar wprowadzenia wyjątków od zasady 10H. Szefowa resortu rozwoju informuje, że rozważane jest umożliwienie budowy farm wiatrowych w bliższej odległości w gminach, których mieszkańcy wyrażą na to zgodę. Nie ma jednak informacji jaka będzie minimalna odległość elektrowni wiatrowej. Decyzja będzie zależna od przeprowadzonych analiz. W wielu polskich gminach spotyka się akceptacje społeczną dla tego typu inwestycji.

Na początku 2020 roku Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że projekt ustawy dotyczącej zmian regulacyjnych dla lądowej energetyki wiatrowej ma być gotowy jeszcze w pierwszym półroczu br., następnie mają odbyć się szerokie konsultacje społeczne, a realny termin wejścia w życie nowej ustawy to 1 stycznia 2021 r.

Nasza firma WestWind Energy z niecierpliwością czeka na wznowienie działań ustawodawczych. Jesteśmy przygotowani technologicznie i projektowo na  kompleksowe realizacje nowych projektów w zakresie energetyki wiatrowej.  

 

Źródło: gramwzielone.pl

 

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.